Sankilan kyläyhdistys keskusteli joukkoliikenteen saamisesta haja-alueelle ja Färmin leikkipuistosta – pian juhlitaan tasavuosia

Sankilan kyläyhdistys piti vuosikokouksensa Kirkonkylän koulun uusissa tiloissa. Puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti Alpo Partanen. Kuva: Raili Naskali

”VAIKKA emme asukkaan varsinaisella asemakaavoitetulla alueella, meillä on monia yhteisiä asioita, jotka toivoisimme saatavan paremmin palvelemaan paikkakunnan asukkaiden tarpeita ja antamaan tyytyväisyyttä omaan kotiin ja sen ympäristöön.”

Näin selosti Sankilan kyläyhdistyksen ensimmäinen puheenjohtaja, taksimies Pentti Toiva, avatessaan yhdistyksemme perustavan kokouksen Kirkonkylän koululla 25. marraskuuta 1965.

Kokoukseen oli tuolloin saapunut 24 paikkakunnan asianharrastajaa. Perustavan kokouksen yksimielisellä päätöksellä Sankilan kyläyhdistys perustettiin ja useiden selitysten jälkeen Oikeusministeri hyväksyi yhdistyksemme yhdistysrekisteriin 10.6.1966.

Sankilan kylässä, on toimittu yhdessä jo kohta 60 vuoden ajan kylätoiminnallisesti yhdessä erilaisten järjestöjen ja yhdistysten kanssa. Sankilan kyläyhdistyksessä kehitetään ja kokeillaan jatkuvasti uusia asioita ja toimintatapoja.

TÄNÄ vuonna vuosikokous pidettiin Kirkonkylän koulun uudessa ruokalassa. Komeat oli tilat. Kyllä täällä kelpaa opiskella.

Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin edelleen yksimielisesti Alpo Partanen. Hallitukseen valittiin 2024-2025 Teppo Kalliokoski, Eila Heinonen, Lasse Pirkola, ja Tuija Sandholm. Hallituksessa jatkavat Eeva-Liisa Riihitupa, Pekka Naskali, Raili Naskali ja Maritta Partanen.

Varajäseniksi valittiin Leena Naarminen, Päivi Nieminen, Kaisa Pitkänen ja Merja Sandholm. Toiminnantarkastajaksi valittiin Erkki Luotonen ja varalle Marjo Welling.

Käsiteltiin paikallisia asioita. Keskusteltiin haja-asutusalueen joukkoliikenteestä, Färmin tulevasta leikkikentästä, otettiin kantaa Kirkonkylän vanhan puukoulun saaminen osaksi kyläyhdistyksen käyttöön. Siitä on laadittu kirje Pirkkalan kuntaan.

MONENLAISTA ohjelmaa järjestetään myös tänä vuonna. Metsän Energiapuun korjuunäytöksessä tammikuussa kyläyhdistys järjesti tarjoilun. Talvitapahtuma hiihtokilpailuineen ja mäkikilpailuineen pidettiin Wellingin tilan maastossa maaliskuussa ja tapahtumaan osallistui sata henkilöä.

Stipendit jaetaan Kirkonkylän kahdelle oppilaalle toukokuussa. Kevätmarkkinoita suunnitellaan Kirkonkylän koululle. Siivoustalkoot pidetään Vihtamon rannassa. Yhdessäolon päivä Pihlajaniemessä tulee sisältämään yhteislaulua, uimista, kilpailuja ja saunomista.

”Olumpialaiset” pidetään koko perheelle Kirkonkylän koulun urheilukentällä kesällä. Syksyllä pidetään markkinoita ja suunnitellaan yhdistyksen 60-vuotisjuhlia.

Raili Naskali

Sankilan kyläyhdistyksen sihteeri