Pirkkala-Seuran kesäretki vie elokuussa päiväksi Jyväskylään

Yksi matkakohteista on juuri avattu Aalto 2 -museokeskus.

PIRKKALA-seuran mukana pääsee matkalle Suomen Ateenaksikin mainittuun Jyväskylään.

PIRKKALA-SEURAN perinteinen kesäretki suuntautuu tänä vuonna Keski-Suomen pääkaupunkiin, 140 000 asukkaan Jyväskylään.

Päivän ohjelmassa on 1,5 tunnin bussikierroksen teemalla ”Harjun ja järvien Jyväskylä”. Lounastauko on Harjun vesitornin näköalaravintola Vesilinnassa. Retkikohteena on myös juuri avattu Aalto 2 -museokeskus, jossa toimivat Alvar Aalto museo ja Keski-Suomen maakuntamuseo. Aalto-museon perusnäyttelyyn on luvassa opastettu kierros. Matkapäivän päätös on tutustuminen 1800-luvulta peräisin olevaan käsityöläiskohteeseen, Toivolan vanhaan pihaan.

Retkipäivä on 12. elokuuta. Lähtö Jyväskylään Pirkkalasta on kello 8 ja kotimatka alkaa kello 18.

Retken kuvaus kohdelinkkeineen on seuran kotisivuilla www.pirkkalaseura.fi, josta löytyy myös ilmoittautumislinkki retkelle. Ilmoittautua voi myös matkanjohtaja Matti Pitkäselle (matti.pitkanen(at)tpnet.fi, 050 382 1820) tai seuran toiminnanjohtaja Arto Järviselle (050 548 3925), joilta saat tarvittaessa lisätietoja.

Retken hinta on 95 euroa. Seuran jäsenet saavat matkan hinnasta kymmenen euron alennuksen.