Pirkkain salibandykausi alkuun lauantaina kotipelien osalta – olosuhteisiin merkittävä parannus kahden vuoden kuluttua

Avaukset vieraspeleissä toivat voiton ja tappion.

SALIBANDYKAUSI käynnistyy Pirkkalassa, kun Pirkkain naiset pelaavat liigan B-lohkossa ja miehet Suomisarjassa ensi lauantaina ensimmäiset kotiottelunsa.

TIMO Tukiainen (oik.) valmentaa tällä kaudella Pirkkain naisten salibandyjoukkuetta liigan B-lohkossa. Jukka Myllymäki luotsaa nyt miesten edustusta.

Pirkkalan Pirkat pelaa naisten salibandyliigan B-lohkossa ensimmäisen kotiottelunsa lauantaina 24. syyskuuta klo 14 ÅIF:ää vastaan. Timo Tukiaisen valmentama joukkue aloitti sarjan viime lauantaina voittamalla Blue Foxin Uudessakaarlepyyssä 6-4. Voiton iso arkkitehti oli neljä maalia iskenyt Henriikka Järvi.

Runkosarjan jälkeen kaksi B-lohkon parasta pääsee tuttuun tapaan playoffskarsintaan A-lohkon kahta heikointa vastaan, se on tietenkin Pirkkain tavoite.

Vähimmäistavoite on sijoittua kolmen parhaan joukkoon, sillä ne saavat suoran paikan 12 joukkueeksi supistettavaan yksilohkoiseen liigaan kaudeksi 2023-24.

”Saimme sekä KooVeesta että Classicista kaksi uutta pelaajaa sekä yhden Welhoista. He haluavat ison roolin ja tuovat paljon kokemusta. Toki kaikki pelaajat ovat koko kauden samalla viivalla, peliaika pitää ansaita”, seuran salibandyjaoston valmennuspäällikkö Timo Tukiainen korostaa.

B-lohkon 4:s ja 5:s pelaa keväällä viimeisestä paikasta kaudeksi 2023-24, paikan saa kolmella voitolla.

”Näiden viiden vahvistuksen lisäksi viime kauden joukkueen parhaimmisto jatkaa, joten hyvillä mielin lähdemme liigaan. Toki pelaajia myös lähti, neljä meni esimerkiksi KooVeen riveihin, Tukiainen kertoo lähtöasetelmista.

Tukiainen, 43, on toiminut Pirkkojen salibandyjaoston valmennuspäällikkönä puolitoista vuotta. Viime kaudella hän toimi poikien P18-joukkueen vastuuvalmentajana.

”LIIGAJOUKKUE joutuu vielä ensi ja seuraavan kauden harjoittelemaan 3-4 kertaa viikossa Kaukajärvellä, koska siellä on koko ajan matto kentällä. Täällä Pirkkalassa se laitetaan vain otteluiden ajaksi ja perjantai-iltaisin 10-15 talkoolaisella menee siihen noin puolitoista tuntia.

”Kahden vuoden kuluttua pitäisi vapaa-aikakeskuksen laajennusosan valmistua ja silloin saamme maton jokapäiväiseen käyttöön”, Tukiainen selvittää. Laajennuksen jälkeen Pirkkalan vapaa-aikakeskuksessa on kaksi täysimittaista pelisalia eri lajien käyttöön.

Viime kaudella Pirkat sijoittui B-lohkon runkosarjassa kuudenneksi Jukka Myllymäen valmennuksessa. Liigakarsinnoissa paikka säilyi voitoin 3-1 Blue Foxista.

MYLLYMÄKI, 43, valmensi Pirkkain naisia viisi kautta, sitä ennen hän valmensi seuran tyttöjen joukkuetta edelliset viisi kautta.

”Pidimme viime joulun aikoihin seuran valmentajien kesken palaverin, jossa sovimme, että alan miesten päävalmentajaksi. Halusin itsekin vaihtelua. Viime kaudella miehiä valmentanut Petri Järvenpää jatkaa managerina ja valmentajana”, Myllymäki sanoo.

Nousu takaisin Divariin on selkeä tavoite. Pirkat pelaa Suomisarjan B-lohkossa. Matkustusta kertyy, pisimmät matkat ovat Kuopioon ja Mikkeliin.

Kaksinkertaisen sarjan eli 22 kierroksen jälkeen kaksi parasta pääsee karsimaan paikasta kauden 2023-24 Divariin.

”Runko säilyi hyvin koossa, noin 15 pelaajaa vanhoista jatkaa ja seuran junioreista nostetaan pelaajia edustuksen mukaan. Saimme kolme vahvistusta, heistä Ville Kangasmäki on pelannut yli 200 liigaottelua Tampereen alueen seuroissa.”

”Muut lohkon joukkueet ovat minulle melko outoja, toki divarista myös pudonnutta Soittorasiaa lukuun ottamatta”, Myllymäki selvittää.

Miehet aloittivat sarjan vieraspelillä viime lauantaina. Joukkue hävisi luvuin 5-6 voittolaukauskilpailun jälkeen Hyvinkäälle. Kotiavaus on lauantaina Ilvestä vastaan.